Prva stran - KNJIGE - POLITOLOGIJA - Analize CMO / CIR Analyses
Pax Franca, Pax Britannica, Pax Americana, Pax Sinica? Primerjalna analiza zunanje politike velikih sil in držav s hitro rastočimi gospodarstvi / Analize CMO 10

Pax Franca, Pax Britannica, Pax Americana, Pax Sinica? Primerjalna analiza zunanje politike velikih sil in držav s hitro rastočimi gospodarstvi / Analize CMO 10 « Nazaj

Ana Bojinović Fenko (ur.)
Obseg: 252 strani / vezava: e knjiga / leto izida: 2011
ISBN: 978-961-235-570-8

Pričujoča večavtorska monografija izhaja iz nedoseženih širokopoteznih ciljev analitične usmeritve v okviru analize zunanje politike – AZP, in sicer primerjalne analize zunanje politike držav, ki je v 60. letih 20. stoletja imela namen primerjati zunanje politike množine držav hkrati in tako zgraditi teorijo obnašanja tipov držav v mednarodni skupnosti. Primarni cilj tega dela je tako ponovni zagon uporabe primerjalne metode v AZP in ponudba ugotovitev v znanstveno in aplikativno uporabo raziskovanja zunanje politike in njenega vodenja (s strani Republike Slovenije – RS). V ta namen so avtorji izbrali analizo zunanjega okolja zunanje politike RS, in sicer zunanjo politiko dveh trenutno najvplivnejših skupin držav v mednarodnih odnosih, tj. velikih sil (Francija, Japonska, Nemčija, Velika Britanija in ZDA) in držav s hitro rastočimi gospodarstvi (Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska in Južnoafriška republika – BRICS). Raziskovalni interes ilustrirajo štiri osrednja vprašanja: Katere podobnosti in razlike obstajajo v 1. zunanjepolitičnem procesu, 2. vsebini zunanje politike in 3. strategiji zunanje politike med velikimi silami in državami BRICS in z dejavniki katerega okolja zunanje politike lahko podobnosti/razlike med skupinama in znotraj nje razumemo/pojasnimo? 4. Kakšne so implikacije za zunanjo politiko RS?


Ugotovitve raziskave so: 1. V velikih silah ne prihaja do odstopanja od zapisanih pooblastil akterjev zaradi velikega vpliva povratnih informacij v bolj odprtem sistemu in zaradi lobiranja na mnoge zmogljivosti (vzroki so drugi). Ne moremo trditi, da ima v velikih silah na oblikovanje zunanje politike večji vpliv zunanje okolje, v državah BRICS pa notranje okolje, saj slednje dejavnike notranjega okolja (ekonomska razvitost, politični sistem, tudi kulturni dejavnik) želijo odraziti v vpliv na mednarodno skupnost. Zunanjepolitični proces v velikih silah je bolj odprt kot v primeru držav BRICS, vendar pomembnost ravni analize zunanje politike velikih sil ni odločilno povezana s političnim sistemom države. 2. Notranje okolje (politična kultura, nacionalna zgodovina, družbene vrednote) je bolj odločilno pri oblikovanju vrednot v zunanji politiki kot zunanje okolje v obeh skupinah držav, vendar v primerjavi z velikimi silami države BRICS bolj poudarjajo mednarodnopravna načela, ki izhajajo iz suverenosti držav. Zavezanost velikih sil k izvajanju mednarodnih norm, dogovorjenih v mednarodnih institucijah ni nič bolj zgledna kot zavezanost k tem normam na strani držav BRICS. Velike sile stremijo k dolgoročnejšim ciljem, ki so globalno prisotni, države BRICS pa so bolj kratkoročno ciljno orientirane h gospodarskemu razvoju in prevladi v njihovih regijah. V skupini držav BRICS smo potrdili, da se oblikovanje ciljev teh držav v veliki meri opira na gospodarski razvoj kot glavno zmogljivost. 3. Notranje okolje je pomemben vir strategije zunanje politike velikih sil, a se ob tem evropske sile usklajujejo v okviru SZVP, VB in ZDA pa ohranjata poseben odnos. Strategija zunanje politike velikih sil ne stremi zgolj k uporabi mehke moči. Zunanje okolje ima za izbiro zunanjepolitične strategije držav BRICS odločilnejši pomen kot notranje okolje, tj. pragmatično sodelovanje (zavezništvo) držav BRICS pri njihovem prizadevanju za spremembo mednarodne politične (reforma ZN) in gospodarske ureditve (reforma IMF, pravičen mednarodni ekonomski red). Okrepljena je teza, da države BRICS do velikih sil večinoma uporabljajo sredstva mehke moči (diplomacijo), saj drugih oblik moči, kot je strukturna ali institucionalna še nimajo dovolj. Zunanja politika držav BRICS med sabo enako temelji na sredstvih mehke moči. 4. Potrjena je teza, da se države BRICS povezujejo z namenom vzpostaviti legitimni ali hegemonski položaj regionalnih vodij, vendar pa ne drži, da želijo ohraniti položaj srednjih sil v mednarodnem sistemu, saj ugotavljamo, da želijo ta položaj močno popraviti v lastno korist (novi ekonomski red, ravnotežje institucionalne in strukturne moči). RS mora v luči zunanjepolitičnega delovanja velikih sil in držav BRICS posebno primerno in najbolj neposredno (pre)oblikovati svoje sredstvo ekonomske diplomacije.

 

E-knjiga

prost dostop
© Knjigarna FDV. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Knjigarna FDV poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Knjigarna FDV
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.